Dzialkowicz Dzialkowicz
465
BLOG

Ogrody zielonym płucem miasta

Dzialkowicz Dzialkowicz Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Od pewnego czasu jednym z głównych tematów jest zła jakość powietrza. Uważam, że warto jest zastanowić się - skąd bierze się tak bardzo zapylone powietrze. Na pewno nie bierze się to z "samego powietrza". Masy powietrza przemierzają przestrzeń równolegle do powierzchni ziemi i co raz wchłaniają w siebie tow wszystko, co znajduje się nad danym terytorium i co pewien czas skroplona para wodna opada na ziemię tam, gdzie akurat chmura stanie się na tyle "ciężka" - że musi coś z siebie zrzucić.

Skoro masy powietrza przepływające nad Polską skądś biorą swój początek, to i powietrze możemy mieć już "z pyłami"...  Jeżeli ktoś ma wiedzę o położeniu kontynentów - to na pewno trwają wojny na kontynencie afrykańskim. Zarówno w centrum kontynentu, jak i na obszarach graniczących z wodami oblewającymi Afrykę. Wojny toczą się także w pasie między wyspami japońskimi a Uralem, tak mniej więcej, jak idzie linia przedłużająca Karpaty... Płoną obszary walk na terenach państw zamieszkanych rzez ludność arabską. Trwają działania wojenne także i na Ukrainie... To tylko krótkie wskazanie - gdzie mogą znajdować się źródła pylenia z uwagi na rozmyślne działania, gdzie pali się miasta, pola i lasy, gdzie płoną instalacje przemysłowe, także złoża ropy naftowej i gazu.


image

 




Wyobraźnia mieszkańców nie zna granic, foto ilustracyjne, http://bi.gazeta.pl/im/e0/bf/d5/z14008288Q.jpg










Jak zatem bronić "naszego" powietrza przed pyłami ?

Warto zainwestować w zieleń średnią i wysoką wszędzie tam, gdzie będzie mogła zadomowić się na jakiś czas. Niech na miedzach rosną wysokie  drzewa, pozostawiajmy pasy w poprzek kierunków wiejących wiatrów co 200-300 metrów. Taka zapora wiatru nie zatrzyma, ale spowoduje zmniejszenie jego prędkości. Wtedy duża część pyłów wytrąci się na ścianie drzewostanu, a liście poradzą sobie z zatrzymanym pyłem.


image

Naturalne środowisko funkcjonuje bez udziału człowieka. Odpowiedni dobór roślin może wprowadzić zieleń w dowolnie wybranym miejscu, foto ilustracyjne, http://sztuka-krajobrazu.pl/galleries/thumbs/fit_in_900x600/Ogrody_na_plaskich_dachach_(ogrodykorzenie.wordpress.com).jpg


Tu dochodzimy już do roli ogrodów w zwartej zabudowie. Takie ogrody z zielenią wysoką czy parki także mają swoje własności zatrzymywania pyłów. Uważam, że każdy ma prawo do prowadzenia ogrodu na własny styl... ale tutaj musi być wsparcie administracji - że roślinność na terenie zurbanizowanym nie może mieć żadnych ograniczeń w zakresie decyzji właściciela ogrodu. Owszem, należy promować nasadzenia, należy chronić je przed dewastacją, ale właściciel gruntu nie powinien wzbraniać się przed posadzeniem drzewa z uwagi, że gdy będzie ono "za duże" albo "niewygodne" - to już nie będzie mógł pozbyć się go ze swego ogrodu.

Jak to zrobić ?

Myślę, że warto zaprowadzić specjalny rejestr planowanego zadrzewienia miejscowości. W tym rejestrze będzie można nanosić zadrzewienia ze wskazaniem terminu przewidywanej likwidacji. Taka informacja pozwoli na koordynację przestrzenną, ponieważ znaczna liczba właścicieli może pozwolić na takie zróżnicowanie, które będzie próbą realizacji ochrony środowiska przed nadmierną ilością pyłów w powietrzu. Znane są przykłady, kiedy w wyniku błędu decyzyjnego człowieka doszło do całkowitej likwidacji roślinności w określonej lokalizacji. Takie obiekty, często nieumyślne skażenie terenu - pozwoliły na zbadanie zachowania się przyrody i analizę przywracania temu miejscu życia biologicznego.

image

Ogród w każdych warunkach może nie tylko cieszyć oko, ale też chronić powietrze, którym oddychamy, przed zapyleniem. Jednocześnie jest to dodatkowe miejsce pracy, które generuje pracę nawet dla kilku osób w różnych dziedzinach, foto ilustracyjne, http://www.bawaria.travel/data/mediadb/cms_pictures/generated/6916d980539a246220aa558929d4a841.jpeg

Dzisiaj już wiemy, że wiele błędów w eksploatacji środowiska można naprawić. Czasem są to wieloletnie działania, ale zazwyczaj kończą się one sukcesem. Jeżeli włączymy tereny ogrodów działkowych w kompleks działań prewencyjnych, to na pewno wielu działkowiczów przystanie na swój skromny udział w takim przedsięwzięciu. Ważne, żeby wskazać, któe z roślin powinny być nasadzone, a jeżeli powstanie ośrodek doradztwa w ty zakresie, a sadzonki do nasadzenia będą dla działkowiczów dostępne, to niech już każdy z nich zadecyduje - jakie drzewo posadzi w swoim ogrodzie i jak długo pozwoli mu tam rosnąć.

Ważne, że rośliny pochłaniają pyły z powietrza i tym samym oczyszczają je. Przy kompleksowych nasadzeniach nawet pojedynczy drzew można uzyskać ogromną przestrzeń chronioną metodami biologicznymi - co powinno przyczynić się do ochrony powietrza w mieście...

image

Ogród może być piękny w każdych warunkach, nawet przy braku czasu na zabiegi pielęgnacyjne, foto ilustracyjne, http://natwlondynie.com/wp-content/uploads/2014/08/Dalston-ludzie-w-ogrodzie.jpg


Czy po takim uzasadnieniu jest jeszcze ktoś nieprzekonany do koncepcji wykorzystania ogrodów działkowych jako kompleksowego systemu ochrony czystości powietrza w strefie intensywnej zabudowy ?




Dzialkowicz
O mnie Dzialkowicz

Lubię dobre towarzystwo

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości