Dzialkowicz Dzialkowicz
1470
BLOG

główna alejka naszego ogrodu !

Dzialkowicz Dzialkowicz Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Każdy ogródek ma swoją aleję główną, która zaczyna się przy furtce i prowadzi do altanki w ogrodzie. Każdy chciałby, aby to była szeroka i wygodna dróżka, piękna i trwała... i tu już kończy się teoria. Trzeba to zadanie wykonać w praktyce. Najprościej jest wykonać taką dróżkę samodzielnie i w linii prostej, która dopiero przed samą altaną stanie się formą utwardzonego placyku.

Aby była to alejka wygodna, powinna być nieco szersza, aniżeli wózek, który służy nam pomocą przy targaniu prowiantu na chwile spędzone w ogrodzie. W praktyce powinna to być szerokość większa około 5-10 cm od szerokości kosiarki, z której korzystamy przy utrzymaniu trawnika naszego ogrodu we właściwej kondycji. W praktyce taka szerokość to około 60-90 cm betonowego trawersu, w miarę upływu czasu pękającego w sposób niekontrolowany i przerastanego kępkami trawska wciskającego się w każdą szczelinę... A miało być tak pięknie...

image

Przykład starannie dopracowanych alejek, raczej wśród zabudowy mieszkalnej aniżeli w ogrodzie daleko od domu, foto ilustracyjne, http://bi.gazeta.pl/im/a4/97/ca/z13277092Q,Metamorfoza-ogrodu--PRZY-SCIEZCE-rosna-pasy-zurawki.jpg


Aby uzyskać rzeczywiście atrakcyjną i trwałą dróżkę w ogrodzie, trzeba poświęcić trochę energii i pieniędzy. Najpierw trzeba wyznaczyć linię tej dróżki za pomocą dwóch równolegle ułożonych sznurków rozpiętych po krawędzi naszej ścieżki. Tu warto pamiętać, że małe ogrody preferują linie proste. Linie faliste takiej dróżki nadają się raczej do ogrodów dużych i decydując się na trwałą alejkę - warto starannie przeanalizować jej przebieg. Jest to już inwestycja trwała, która pozostanie w tym samym miejscu przez wiele lat a przywrócenie jej do stanu pierwotnego także będzie już inwestycją.

Gdy wyznaczymy krawędzie naszej dróżki, trzeba wykopać humus i złożyć go na bok. Aby dróżka była trwała, należałoby wykopać dosyć głęboko, poniżej głębokości zamarzania gruntu. W Polsce są to głębokości rzędu 70-120 cm. Gdyby miał to być trwały chodnik wśród zwartej zabudowy, to nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. W ogrodzie wskazany jest poziom wody gruntowej już na poziomie około 50 cm poniżej powierzchni ogrodu. Dlatego ścieżkę wykopiemy maksymalnie na 30-50 cm. Na dno tego wykopu dobrze jest ułożyć tłuczeń lub gruz albo też gruby żwir z otoczaków.

Następnie należy wysypać odpowiednio grubą warstwę pospółki, czyli mieszanki żwiru z różnymi frakcjami (od grubszych kamieni do całkie drobnego piasku) i całość dobrze ubić, aby była to starannie zagęszczona warstwa. Na górę tej warstwy wysypujemy możliwe drobny piaseczek i należy go zagrabić bardzo równo. Będzie on służył za warstwę, na której starannie ułożymy wcześniej przygotowane płyty chodnikowe - mogą to być płyty kamienne, mogą to być już płytki cementowo-betonowe a może to być typowa kostka z bruku kamiennego albo z kostki betonowej. Warto też zabezpieczyć taką nawierzchnię krawężnikiem betonowym tak dopasowanym, aby wystawał maksymalnie na 1 cm ponad właściwą ścieżkę naszego ogrodu. Można też ułożyć ten krawężnik tak, aby był obniżony około 1 cm poniżej naszej ścieżki. Od strony uprawowej warto tak ułożyć grunt, aby część uprawowa sięgała górnej krawędzi krawężnika.

image

W ogrodach działkowych sprawdzają się linie proste. Podbudowa ma swoje prawa a krawężnik nie powinien utrudniać pracy przy mechanicznym koszeniu trawnika, foto ilustracyjne, http://ogrodnik-amator.pl/foto1/altana_ogrodowa1733.jpg


Warto też zastanowić się nad takim ułożeniem alejki, aby jej spadek poprzeczny wynosił ok. 1-2%, czyli aby jedna strona chodnika była wyżej względem drugiej strony w granicach 1-2 cm na szerokości tej alejki rzędu 0,6 m. Takie pochylenie poprzeczne powinno pozwolić na odprowadzenie wody z górnej powierzchni ścieżki - co może czasami mieć znaczenie.

Jeżeli chodzi o spadki podłużne - to nie powinny one przekraczać 2-5%, czyli podłużny spadek takiej alejki nie powinien przekraczać maksymalnie 5 cm na jednym metrze długości alejki. Oczywiście - dotyczy to ogrodów położonych na terenie płaskim. Jeżeli ogrody są położone na terenie pagórkowatym - to w takim przypadku musimy dostosować się do istniejących spadków terenu.

Czy wylewać ścieżkę betonową w ogrodzie ?


image

Propozycja bardzo starannie przygotowanej ścieżki w ogrodzie. Drewniane paliki ograniczają szerokość przyszłej ścieżki. Starannie ułożona cegła po zalaniu betonem może pełnić rolę fundamentu. Warto jednak tak przygotowaną ścieżkę pozostawić przykrywając jedynie odpowiednią mieszanką piasku ze żwirem, bez zalania betonem..., foto ilustracyjne, http://3.bp.blogspot.com/-MOOxnD52IyY/TngmHQsWa7I/AAAAAAAAD48/DQU0vFXvuPU/s1600/DSC09089.JPG


Wielu działkowiczów uwielbia beton i zabetonowałoby całą powierzchnię ogrodu. Ja jednak jestem bardzo daleki od tej techniki, dlatego odradzam takie podejście. Poza tym beton zbyt cienko wylany dość szybko pęka - co już burzy efekt ciągłości powierzchni. Duże płyty betonowe są przy tym ciężkie - co utrudnia swobodną przebudowę tak wykonanej alejki.

Proponuję typową kostkę chodnikową - łatwą do zdobycia, łatwą do łączenia płyt różnego rodzaju, co może być sposobem w miarę taniego pozyskania surowca. Poza tym tak przygotowana nawierzchnia nie jest trudna do przełożenia. Wystarczy bowiem okres dwóch trzech lat nieobecności, aby w nawierzchnię wrosły różne trawy. Wtedy zdjęcie płyt i przekopanie podbudowy z usunięciem korzeni jest najłatwiejszym przywróceniem estetyki takiej dróżki bez konieczności uciekania się do pomocy ciężkiego sprzętu budowalnego

Inne sposoby wykonania ścieżki w ogrodzie

Jak wspomniałem, nie jestem zwolennikiem betonu w ogrodzie. Zauważyłem, że doskonale sprawdza się w roli wygodnej ścieżki zwykły trawnik, nisko koszony, uprawiany wiele lat w tym samym miejscu.

Aby wykonać taką nawierzchnię, trzeba wyznaczyć jej przebieg za pomocą rozpiętych sznurków. Gdyby była to dopiero ziemia wymagająca przygotowania, to sprawa jest prosta.

image

Idealnie wkomponowany trawnik pełni funkcję alejki w ogrodzie... foto ilustracyjne, http://assets0.ogrodowisko.pl/uploads/p/99/991831/original.JPG

Należy starannie przekopać grunt w miejscu przyszłej dróżki. Warto tutaj dać odpowiednio grubą podbudowę z dobrze przerobionego kompostu. Chodzi o to, ab ziemia w miejscu trawiastej dróżki była odchwaszczona i żyzna. Poza tym grunt pod przyszłą alejkę trzeba starannie ubić, aby nie tworzyły się lokalne zagłębienia (dziury).

Tak przygotowany grunt należy obsiać mieszanką trawnikową, raczej gęsto. Odradzam jednak korzystanie z gotowych już dywaników trawnikowych. W mojej ocenie są one zbyt delikatne.

Jeżeli jednak ktoś ma ładny trawnik i chciałby zamienić go na ogródek uprawowy - to taką darń można starannie pociąć na kostkę i wyłożyć w miejscu docelowym. Tak ułożona nawierzchnia może przyjąć się bardzo szybko i już w ciągu dwóch, trzech miesięcy może tworzyć gotową nawierzchnię trawiastą nadającą się do pełnienia swej roli. Jeżeli jednak korzystamy z trawy wysianej z nasion, czas dorastania do wytrzymałości technicznej może przeciągnąć się nawet do przyszłego roku. Racjonalnym podejściem jest tutaj dodatkowe nawożenie oraz podlewanie, aby trawa miała jak najlepsze warunki do rozrastania się.


Alejka z wykorzystaniem już istniejącego trawnika

Najprostszym rozwiązaniem dla nawierzchni trawiastej jest wyznaczenie przebiegu tej alejki w sposób nie budzący wątpliwości. Może to być rozpięcie sznurków wzdłuż krawędzi alejki oraz staranne odcięcie pod sznurek części pozostających gruntem uprawnym. Obrzeża mogą być utrwalone krawężnikiem, ale nie powinien on wystawać ponad powierzchnię trawnika. Tylko wtedy koszenie trawy nie będzie powodować problemu. 

Sąsiedztwem tak wyznaczonej alejki mogą być nasadzenia kwiatowe albo grządki z roślinami konsumpcyjnymi. Jeżeli są nierówności - to należy regularnie podsypywać je ziemią żyzną i starannie zagrabić oraz zawałować, aby była to nawierzchnia możliwie twarda. Jeżeli trawa przerośnie te uzupełnienia, nie ma problemu w przypadku konieczności kolejnego podsypania nierówności. Podsypania niewielkiej grubości są korzystniejsze dla roślin, aniżeli nasypanie kilkucentymetrowej warstwy "za jednym razem". W przypadku, gdyby pojawiały się kopce kretów, wystarczy starannie je zagrabić na równo z powierzchnią trawnika.

Koszenie należy prowadzić możliwie często. W praktyce w sezonie trawnik wystarczy kosić 6 do 8 razy. Wysokość koszenia warto ustawić nie najniższą, ale na około 6-7 cm. Takie przyrosty mają tę cechę, że po przycięci skoszona trawa pozostaje w obrębie trawnika i tam, po rozłożeniu, staje się surowcem energetycznym dla kolejnego pokolenia trawy...

image

Odpowiednio częste koszenie trawnika może wydzielić część komunikacyjną z pozostałej części ogrodu, foto ilustracyjne, https://www.leroymerlin.pl/files/media/image/290/1660290/trawnik_koszenie_2_1.jpg

Myślę, że utrzymanie zielonej alejki nie jest trudne i że jest to najbardziej właściwa podpowiedź na pytanie - jak wykonać alejkę w ogródku...



Dzialkowicz
O mnie Dzialkowicz

Lubię dobre towarzystwo

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości